28 Mayıs 2009 Perşembe

Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Barcelona


Ne yalan söyleyeyim aslında ne Manu'ya nede Barca'ya bir sempati duymuyorum. Barcelona alsın istedim sadece kupayı ki bunun nedeni de İngiliz takımlarını sevmemem ve Manu'nun üst üste iki kez kupayı almasını istemememdi. Maç içinde herkes kendini bir takıma yakın hissetmiştir muhtemelen. Benim gibi her iki takıma karşı sempati duymayanlar bile. Benim ataklarının gol olmasını istediğim takım Barca oldu haliyle. Bu güzel oyuna kayıtsız kalmak imkansız arkadaş. Zaten sezon başından beri harika futbol oynuyorlardı, şimdi bunuda süslemiş oldular.


Ronaldo'nun cılız birkaç şutu ile beraber Manu bastırıyor gibi göründü başlarda, daha sonra İniesta yine topu ceza alanına kadar getirip, Eto'o'nunda pis burun ile topu ağlara göndermesi ile daha o andan sonra şampiyonun Barcelona olacağı besbelliydi. Golü atan Katalanlar daha sonra çok sakin ama kontrollü, orta alanda o bilindik paslarını yaparak oynamaya devam ettiler. Bu anlarda tribünlerdeki İngiliz taraftarlarının çıldırmış olmaları muhtemel. Filmin sonrasında ise ufacık boyu ile Xavi'nin muzuna kafayı vuran Messi durumu 2-0 yapınca tribünler daha o andan itibaren kutlamalara başlıyordu. Her pastan sonra çekilen 'oley' ler, atılan konfetiler...


Ronaldo-Messi kapışması maçtan haftalar önce konuşulmaya, tartışılmaya başlamıştı. Bu sorunun cevabı sadece bu maç baz alınarak 'Messi daha iyi' olamaz elbette. Bu maç için söylenecek tek şey Ronaldo'nun antipati topladığıdır. Hırsından dolayı yapıyor bu hareketleri tabii ama pek hoş görünmüyor televizyon karşısında. Puyol ile yaşadıkları buna bir örnek mesela. Fakat işte tüm bunlar onun Messi'den daha kötü olduğunu göstermez. Messi ondan bu maç için çok daha iyiydi sadece. Ya da şöyle diyelim; Ronaldo iyi olabilirdi ama çevresi kötüydü. Arkadaş çevresi yani...


Son düdük daha gelmeden Roma'da Katalunya marşları söylenmeye başlamıştı bile. Acayip haz aldık Barca'nın oyunundan. Ancak şimdi herkesin yaptığı 'yüzyılın takımı Barca' gibi abartılı yorumları yapmak istemiyorum, ayrıca abartılıda buluyorum. Maç sonunda Manu cephesinde vasatı aşan bir futbolcu bile yoktu bence. Barca'da ise herkes iyi oynadı. Rıdvan ve ben Pique'ye hayran kaldık zaten. Xavi ve İniesta Barca'yı taşıdılar nihayetinde maçın adamıda Xavi oldu. Söylenecek tek söz kalıyor oda Barca'yı tebrik etmek. Tebrikler Barcelona...Barcelona: Valdes, Puyol, Toure Yaya, Pique, Sylvinho, Xavi, Busquets, Iniesta (Pedrito 90), Messi, Eto'o, Henry (Keita 72).
Subs Not Used: Pinto, Caceres, Muniesa, Gudjohnsen, Bojan.

Booked: Pique.

Goals: Eto'o 10, Messi 70.

Man Utd: Van der Sar, O'Shea, Ferdinand, Vidic, Evra, Anderson (Tevez 46), Carrick, Giggs (Scholes 75), Park (Berbatov 66), Ronaldo, Rooney.
Subs Not Used: Kuszczak, Rafael Da Silva, Evans, Nani.

Booked: Ronaldo, Scholes, Vidic.

Att: 72,700

Ref: Massimo Busacca (Switzerland).

0 YORUM:

Blog Widget by LinkWithin
 
Copyright 2009 Barbarossa. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan